Hamlet Forever

Hamlet forever

“Laertes Kral olacak.”...diye bağıran halk/kalabalığın repliği ‘Hamlet forever’ oyununun yazılma gerekçesidir...Laertes’in böyle bir niyeti olduğu ve hesaplar yaptığı öngörülerek tüm metin yeni baştan kurgulanmıştır...
Türkçeden Türkçeye(!) çevrilen metinde, diyaloglarda hiçbir değişiklik yapılmadan, çıkartma ve yer ve rol değiştirmelerle dili sadeleştirilmiş ve yeni/farklı rejilere de elverişli alternatif bir metin oluşturulmuştur.
İngilizcesi için ise orijinal oyunla eşleştirilmesi yapılmış ve Shakespeare’in dili korunmuştur.

The line of the crowd shouting

"Laertes shall be king!"
is the reason for the play Hamlet forever.

The entire text is reconstructed from the original play assuming that Laertes had such an intention and made his calculations accordingly.
In this text interpreted from Turkish to Turkish (!), the language is just simplified by either shifting the places and the characters of the dialogues or dropping out, without making any changes in the original lines, and thus constructing an alternative text applicable for new/different renditions.
For the English version, Turkish text of Hamlet forever is matched up with the original play and the language of Shakespeare is preserved.

Kitaplarımızı satın almak isterseniz aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

https://www.kitapyurdu.com/yazar/murat-karahuseyinoglu/242899.html