ADELA ÖLMESİN

1234

Oyun Hakkında
Yakınlaşmak isterken uzağına düşmek bir hikâyenin ve dışında olduğunu düşündükleri anda bir oyunun içinde bulmak kendilerini… Hikâye tanıdıktır, roller akraba kadar yakın ama tamı tamına aynısı mıdır bugün de olan? Lorca’nın “Bernarda Alba Evi” oyununu bir hapishanede oynamaya çalışırken kendilerine soruyor bu soruyu üç mahkum kadın. Yazgı bellenmiş bir çaresizliği sürdürmeli mi insan? Koşulları değişince değişmez mi hikayeler ve insanlar? Bunu da soruyorlar kendilerine. Hikâyede ölüyor Adela. Bu ölüm bir intiharsa öyle geliyor ki onlara hep birlikte tutmuşuz ipin ucundan. Bu intihar bir cinayetse nasıl yaşatmalı Adela’yı? Bunu da soruyorlar. Çok mu soruyor bu kadınlar?
Lorca’nın Bernarda Alba’nın Evi adlı oyunundan uyarlanarak yazılmıştır. A. Turan Oflazoğlu, Hale Toledo, Pınar Savaş çevirilerinden yararlanılmıştır.

Uyarlayan/Yöneten: Özge Öztürk
Yönetmen Yardımcısı: Derya Şener
Oyuncular: Ayşegül Verdi, Begüm Akova, Deniz Eylem Çubuk
Dekor-Kostüm-Maske: Tuba Kaya
Işık: Işık Sam Saylav
Müzik: Hakan Çetinkaya
Afiş: Tolgay Palaska
Kukla: Onur Keskin Hareket: Elif Akbay Doğan

"Bu oyun, yönetmenin, Anadolu Üniversitesi GSE Sahne Sanatları ASD Sanatta Yeterlik Programında, Prof. Dr. Mustafa Sekmen'in danışmanlığında hazırladığı tez kapsamında gerçekleştirilmiştir."

Teşekkürler
Murat Karahüseyinoğlu, Çetin Büyükakın, Berat Somuncuoğlu, Tarkan Koç, Zeliha Kılınç ve Allegro Sahne

BİLET AL

Prova'dan ...

ADELA

d2a93c14-c599-470c-9756-3739f6e65ade

ADELA ÖLMESİN .... basında

Adela Ölmesin” Par Sahne’de Seyircisiyle Buluşuyor…

adela1

FedericoGarciaLorca’nınkırsal tragedya üçlemesinin sonuncu oyunu “BernardaAlba’nınEvi”nden uyarlanan Adela Ölmesin, merkezine bir hapishanede tiyatro yapmaya çalışan üç kadını alır.

adela12

Lorca’nın oyunu yazma gerekçesine ve yaşama olan arzusuna tutunan kadınlar oyunun sonunda bir kurbana dönüşerek intihar eden Adela’yı yaşatmaya çalışır.

adela13

Uyarlayan/Yöneten: Özge Öztürk

Yönetmen Yardımcısı: Derya Şener

Oyuncular: Ayşegül Verdi, Begüm Akova, Deniz Eylem Çubuk

Dekor-Kostüm-Maske: Tuba Kaya

Işık: Işık Sam Saylav

Müzik: Hakan Çetinkaya

Afiş:Tolgay Palaska

Kukla: Onur Keskin

Koreografi:Elif Akbay Doğan